CYBER WOJNA WCZORAJ I DZIŚ - NAGRANIE LIVE Z 20 KWIETNIA


Czy grożą nam skutki cyberkonfliktu?

Historia konfliktów rozgrywających się w świecie komputerów sięga lat 80-tych. Czy jednak dzisiaj jesteśmy faktycznie zagrożeni przez operacje cyber obcych armii? Czy jesteśmy na nie przygotowani? Opowadam zarówno o historii cyberwojny, jak i o świecie, jaki otacza nas dzisiaj.

Agenda wykładu

  1. Kilka słów o tym, czy jest cyberwojna, a czym nie jest.
  2. Piękna historia tego, jak w roku 1986 astronom - amator przez przypadek złapał w systemie amerykańskiej uczelni niemieckiego szpiega pracującego dla KGB, tworząc przy okazji podwaliny informatyki śledczej.
  3. Przegląd najciekawszych incydentów związanych z konfliktami między krajami i światem komputerów.
  4. Zalety cyberwojny, czyli jak Rosja (i czy tylko Rosja) atakuje inne kraje, nie wypowiadając im formalnie wojny.
  5. Dlaczego mimo wysiłków hakerów nie zanosi się na cyber Pearl Harbor.
  6. Czy dzisiaj cyberkonflikt zagraża bezpośrednio polskiemu bezpieczeństwu.
  7. Kalendarz działań w sferze cyber podczas napadu Rosji na Ukrainę i analiza najciekawszych przypadków.
  8. Anonymous czyli rola pospolitego ruszenia podczas cyberkonfliktu.
  9. Sesja pytań i odpowiedzi.
  10. Książki, linki i inne ciekawe lektury by kontynuować studiowanie tematu.

Czas trwania wykładu: 127 minut.

Opinie słuchaczy webinaru o dezinformacji

Bardzo przyjemnie się słuchało szkolenia, a jako student mam problem z wytrzymaniem na wykładach :). Dopiero zaczynam przygodę ze szkoleniami z tematów z cyberbezpieczeństwa (u Was i konkurencji). Jako student Informatyki (o ironio na specjalizacji cyberbezpieczeństwo) mogę przyznać że poziom studiów nie umywa się do oferowanej od Was wiedzy. Podsumowując, szkolenie treściwe i rzeczowe, z chęcią obejrzałbym kolejne.
To mój pierwszy webinar u Ciebie. Sądziłem, że nie będzie zbyt ciekawie, jednak miło zaskoczony. Przyznaję, że kwota, którą wpłaciłem (30 zł) była zbyt niska. Poprawię się ;)
Super live moim zdaniem. Dużo wiedzy, humoru i przyznam się dla mnie bardzo motywujący do działania w kwestii fact checkingu. Jak do tej pory czekałem na oficjalne potwierdzenie danej informacji tak teraz w ramach wolnego czasu sam będę próbował grzebać. A i przejrzałem profil Korwina na tt z ciekawości....
Dobra robota! Warto było poświęcić swój czas!
Kolejny wspaniały webinar, sam jako administrator dla wielu firm chciałbym tak interesująco uczyć swoich klientów.
Video zgodne z oczekiwanem. Polecam tego Jutubowicza!
Dzięki, Adam, za pracę włożoną w przygotowanie wykładu i zdrówka dla Ciebie i ekipy.
Bardzo fajnie poprowadzony wykład. To już z resztą nie pierwszy :) za każdym razem tak samo wysoki poziom. Oby tak dalej!
Świetnie prowadzone spotkanie, odpowiednia bezpośredniość, temat podany wyśmienicie, był to mój pierwszy udział, ale już widzę że mnie porwało, dziękuję :)
Bardzo dziękuje za szkolenie! W szczególności za garść stron do weryfikowania fake-newsów. Czekam na następne webinary :)
Dobry styl mówienia, dobre tempo, fajne poczucie humoru. Ilość memów satysfakcjonująca ;)

Kilka słów o mnie

Zęby zjadłem ucząc o bezpieczeństwie. Od 2004 aktywnie edukuję, jak zachowywać się w sieci, by nie dać się złodziejom i oszustom. Mówię prostym językiem i tylko o tym, co naprawdę ważne. Zero teorii, sama praktyka. Grubo ponad tysiąc godzin szkoleń i wykładów dla najrozmaitszych grup słuchaczy nauczyły mnie, jak zadowolić widzów i przekazać najpotrzebniejszą wiedzę.

Na Youtubie możecie znaleźć kilkadziesiąt moich występów z ostatnich lat.

Od 20 lat zajmuję się zawodowo bezpieczeństwem. Przez kilka lat pracowałem jako konsultant w Deloitte, następnie przez 12 lat chroniłem dane klientów i firmowe sekrety w UPC. Od 8 lat prowadzę pod adresem ZaufanaTrzeciaStrona.pl serwis o bezpieczeństwie, gdzie zbieram i opisuję ataki i metody obrony. Organizuję jedną z największych konferencji poświęconych bezpieczeństwu w Polsce - Oh My H@ck.

Adam Haertle