Jak analizować i wykrywać dezinformację

Codziennie jesteśmy wystawieni na setki informacji. Część z nich chce nas celowo wprowadzić w błąd i zmanipulować. Jak odróżnić fakty od dezinformacji? Jak udowodnić, że coś jest fake newsem? Pokazuję krok po kroku, na licznych przykładach, że choć czasem trudne, z reguły jest to wykonalne.

PS Są też memy. Ale niedużo.

Nagranie wydarzenia na żywo z 25 marca 2022


Płacisz ile (jeśli) chcesz

Można zapłacić? No można. Można obejrzeć za darmo? Też można, nikt tego nie sprawdza. Można też przy okazji przelać kilka PLN na pomoc Ukrainie. Tego też nikt nie sprawdza.

0 PLN 500 PLN

Agenda wykładu

Wszystkie punkty oparte o najbardziej aktualne przykłady, w większości z pierwszego miesiąca wojny Rosji z Ukrainą.

 1. Wstęp – pokaz prawdziwych i fałszywych informacji wraz z wyzwaniem polegającym na rozpoznaniu, które z nich są prawdziwe, a które fałszywe.
 2. Omówienie rodzajów dezinformacji pod kątem prawdziwości informacji:  fałszywe,  manipulowane, prawdziwe w błędnym kontekście.
 3. Sposoby dystrybucji dezinformacji:  pierwotne (przejęte konta, boty, podszywanie się pod znane źródła), wtórne (internauci, serwisy o niskiej reputacji, celowa dystrybucja).
 4. Dlaczego dezinformacja często jest skuteczna (psychologiczne mechanizmy wykorzystywane w tym procesie).
 5. Jak weryfikować informacje: rozpoznawanie fałszywych informacji, zaufane źródła informacji, identyfikacja i weryfikacja źródeł, analiza kontekstu, odróżnianie informacji od opinii.
 6. Praktyczne metody samodzielnej weryfikacji: identyfikacja rzeczywistych źródeł, weryfikacja reputacji źródeł, proste metody techniczne weryfikacji, wyszukiwanie obrazem i fragmentami tekstów, deepfake.
 7. PRZYKŁADY ŚLEDZTW, DUŻO PRZYKŁADÓW.
 8. Reagowanie na dezinformację: zasady podawania dalej, jak zgłaszać przypadki dezinformacji, co robić, gdy padniemy jej ofiarą.
 9. Dezinformacja w służbie oszustów: fałszywe zbiórki, fałszywe portale „inwestycyjne”, fałszywe połączenia telefoniczne.
 10. Źródła wiarygodnych informacji o dezinformacji.
 11. Sesja pytań i odpowiedzi.

Czas nagrania: 1h 49 min.

Opinie osób, które już obejrzały ten webinar

Świetnie prowadzone spotkanie, odpowiednia bezpośredniość, temat podany wyśmienicie, był to mój pierwszy udział, ale już widzę że mnie porwało, dziękuję :)
Super live moim zdaniem. Dużo wiedzy, humoru i przyznam się dla mnie bardzo motywujący do działania w kwestii fact checkingu. Jak do tej pory czekałem na oficjalne potwierdzenie danej informacji tak teraz w ramach wolnego czasu sam będę próbował grzebać.
Kolejny wspaniały webinar, sam jako administrator dla wielu firm chciałbym tak interesująco uczyć swoich klientów.
Bardzo fajnie poprowadzony wykład. To już z resztą nie pierwszy :) za każdym razem tak samo wysoki poziom. Oby tak dalej!
Bardzo dziękuje za szkolenie! W szczególności za garść stron do weryfikowania fake-newsów. Czekam na następne webinary :)
Bardzo przyjemnie się słuchało szkolenia, a jako student mam problem z wytrzymaniem na wykładach :).
0 PLN 500 PLN

Kilka słów o mnie

Zęby zjadłem ucząc o bezpieczeństwie. Od 2004 aktywnie edukuję, jak zachowywać się w sieci, by nie dać się złodziejom i oszustom. Mówię prostym językiem i tylko o tym, co naprawdę ważne. Zero teorii, sama praktyka. Grubo ponad tysiąc godzin szkoleń i wykładów dla najrozmaitszych grup słuchaczy nauczyły mnie, jak zadowolić widzów i przekazać najpotrzebniejszą wiedzę.

Na Youtubie możecie znaleźć kilkadziesiąt moich występów z ostatnich lat.

Od 20 lat zajmuję się zawodowo bezpieczeństwem. Przez kilka lat pracowałem jako konsultant w Deloitte, następnie przez 12 lat chroniłem dane klientów i firmowe sekrety w UPC. Od 8 lat prowadzę pod adresem ZaufanaTrzeciaStrona.pl serwis o bezpieczeństwie, gdzie zbieram i opisuję ataki i metody obrony. Organizuję jedną z największych konferencji poświęconych bezpieczeństwu w Polsce - Oh My [email protected]

Adam Haertle

Skoro tutaj jesteś...

to mam jeszcze kilka wykładów