Jak analizować i wykrywać dezinformację

Codziennie jesteśmy wystawieni na setki informacji. Część z nich chce nas celowo wprowadzić w błąd i zmanipulować. Jak odróżnić fakty od dezinformacji? Jak udowodnić, że coś jest fake newsem? Pokazuję krok po kroku, na licznych przykładach, że choć czasem trudne, z reguły jest to wykonalne.

PS Są też memy. Ale niedużo.

Nagranie wydarzenia na żywo z 25 marca 2022


Agenda wykładu

Wszystkie punkty oparte o najbardziej aktualne przykłady, w większości z pierwszego miesiąca wojny Rosji z Ukrainą.

  1. Wstęp – pokaz prawdziwych i fałszywych informacji wraz z wyzwaniem polegającym na rozpoznaniu, które z nich są prawdziwe, a które fałszywe.
  2. Omówienie rodzajów dezinformacji pod kątem prawdziwości informacji:  fałszywe,  manipulowane, prawdziwe w błędnym kontekście.
  3. Sposoby dystrybucji dezinformacji:  pierwotne (przejęte konta, boty, podszywanie się pod znane źródła), wtórne (internauci, serwisy o niskiej reputacji, celowa dystrybucja).
  4. Dlaczego dezinformacja często jest skuteczna (psychologiczne mechanizmy wykorzystywane w tym procesie).
  5. Jak weryfikować informacje: rozpoznawanie fałszywych informacji, zaufane źródła informacji, identyfikacja i weryfikacja źródeł, analiza kontekstu, odróżnianie informacji od opinii.
  6. Praktyczne metody samodzielnej weryfikacji: identyfikacja rzeczywistych źródeł, weryfikacja reputacji źródeł, proste metody techniczne weryfikacji, wyszukiwanie obrazem i fragmentami tekstów, deepfake.
  7. PRZYKŁADY ŚLEDZTW, DUŻO PRZYKŁADÓW.
  8. Reagowanie na dezinformację: zasady podawania dalej, jak zgłaszać przypadki dezinformacji, co robić, gdy padniemy jej ofiarą.
  9. Dezinformacja w służbie oszustów: fałszywe zbiórki, fałszywe portale „inwestycyjne”, fałszywe połączenia telefoniczne.
  10. Źródła wiarygodnych informacji o dezinformacji.
  11. Sesja pytań i odpowiedzi.

Czas nagrania: 1h 49 min.

Opinie osób, które już obejrzały ten webinar

Świetnie prowadzone spotkanie, odpowiednia bezpośredniość, temat podany wyśmienicie, był to mój pierwszy udział, ale już widzę że mnie porwało, dziękuję :)
Super live moim zdaniem. Dużo wiedzy, humoru i przyznam się dla mnie bardzo motywujący do działania w kwestii fact checkingu. Jak do tej pory czekałem na oficjalne potwierdzenie danej informacji tak teraz w ramach wolnego czasu sam będę próbował grzebać.
Kolejny wspaniały webinar, sam jako administrator dla wielu firm chciałbym tak interesująco uczyć swoich klientów.
Bardzo fajnie poprowadzony wykład. To już z resztą nie pierwszy :) za każdym razem tak samo wysoki poziom. Oby tak dalej!
Bardzo dziękuje za szkolenie! W szczególności za garść stron do weryfikowania fake-newsów. Czekam na następne webinary :)
Bardzo przyjemnie się słuchało szkolenia, a jako student mam problem z wytrzymaniem na wykładach :).

Kilka słów o mnie

Zęby zjadłem ucząc o bezpieczeństwie. Od 2004 aktywnie edukuję, jak zachowywać się w sieci, by nie dać się złodziejom i oszustom. Mówię prostym językiem i tylko o tym, co naprawdę ważne. Zero teorii, sama praktyka. Grubo ponad tysiąc godzin szkoleń i wykładów dla najrozmaitszych grup słuchaczy nauczyły mnie, jak zadowolić widzów i przekazać najpotrzebniejszą wiedzę.

Na Youtubie możecie znaleźć kilkadziesiąt moich występów z ostatnich lat.

Od 20 lat zajmuję się zawodowo bezpieczeństwem. Przez kilka lat pracowałem jako konsultant w Deloitte, następnie przez 12 lat chroniłem dane klientów i firmowe sekrety w UPC. Od 8 lat prowadzę pod adresem ZaufanaTrzeciaStrona.pl serwis o bezpieczeństwie, gdzie zbieram i opisuję ataki i metody obrony. Organizuję jedną z największych konferencji poświęconych bezpieczeństwu w Polsce - Oh My H@ck.

Adam Haertle

Skoro tutaj jesteś...

to mam jeszcze kilka wykładów